Πρόγραμμα Συνεδρίου

8 & 9 Ιουνίου

Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών

 

Εκπαίδευση Μειονοτήτων: Θεωρητικές προκλήσεις και  παιδαγωγικές παρεμβάσεις

 

Τρίτη 8 Ιουνίου

 

17:45-18:00 Εναρκτήριος χαιρετισμός από την Ειδική Γραμματέα ΠΟΔΕ του ΥΠΕΠΘ, Καθηγήτρια κυρία Ισμήνη Κριάρη-Κατράνη

 

18:00 -19:30

Προεδρεύει: Ηλίας Νικολακόπουλος

 

1997-2004: Η πορεία μιας πολυεπίπεδης παρέμβασης στη Θράκη

Θάλεια Δραγώνα και Άννα Φραγκουδάκη 

 

Η διαρροή από την υποχρεωτική εκπαίδευση των

μειονοτικών μαθητών της Θράκης

Νέλλη Ασκούνη

 

Η ελληνική ως δεύτερη γλώσσα: ευρωπαϊκή κλίμακα αξιολόγησης των γλωσσών και κατάταξη σε επίπεδα γλωσσομάθειας

Μαρία Τζεβελέκου

 

Πολιτισμική ετερότητα και εκπαίδευση στον πλειονοτικό και τον μειονοτικό λόγο

Νίκος Μποζατζής και  Ευαγγελία Φίγγου

 

19:30 - 20:00 Διάλειμμα

 

20:00-21:00

Προεδρεύει: Μάρω Κακριδή

 

Η ελληνική ως ξένη γλώσσα: προδιαγραφές για τη σύνταξη ερμηνευτικού λεξικού

Άννα Ιορδανίδου

 

Γραμματική οργάνωση της διδασκαλίας της ελληνικής ως ξένης γλώσσας

Σπύρος Α. Μοσχονάς

 

 


 

 

Τετάρτη 9 Ιουνίου

 

09:30-10:45

Προεδερεύει: Βασίλης Κουλαϊδής

 

Παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού για μαθήματα Φυσικών Επιστημών: Ανάλυση και ποιοτική αξιολόγηση μιας εφαρμογής

Βασίλης Τσελφές

 

Η εισαγωγή καινοτόμων διδακτικών προσεγγίσεων στα Μαθηματικά σε πολυπολιτισμικό σχολικό περιβάλλον: ένα έργο σε δύο (τουλάχιστον) πράξεις

Χαράλαμπος Σακονίδης

 

Ψηφιακό υλικό για την υποστήριξη του μαθήματος της Γεωγραφίας

 Νίκος Λαμπρινός

 

10:45-11:15 Διάλειμμα

 

11:15-12:15

Προεδρεύει: Αλέξης Δημαράς

 

Επιμορφώνοντας φιλολόγους για το μάθημα της Λογοτεχνίας σε διαπολιτισμικό περιβάλλον

Βενετία Αποστολίδου και Ελένη Χοντολίδου

 

Η Ιστορία εν δράσει: Από την Ιστορία των ερωτήσεων στην Ιστορία των απαντήσεων

Παρασκευάς Κονόρτας

 

12:15-13:15

Προεδρεύει: Κλήμης Ναυρίδης

 

Η Ονειροπαγίδα του Νέστου: Βιώματα διαπολιτισμικής πλεύσης του Δημιουργικού Εργαστηρίου Νέων

Άννη Βασιλείου

 

Δραστηριότητες προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας στο δημοτικό σχολείο

Γιάννης Τσιάντης

 

13:15-14:15

Επίσκεψη στην έκθεση υλικού

 

14:30-15:30

Προβολή του βίντεο «Πώς σε λένε;»

 

17:30-18:45

Προεδρεύει: Ηρακλής Μήλλας

 

Από την επιμόρφωση στη διδακτική πράξη: Μια πορεία γεμάτη αντιφάσεις

Μαρία Σφυρόερα

 

Προκλήσεις και όρια ενός επιμορφωτικού εργαλείου

Αλεξάνδρα Ανδρούσου

 

Επιμορφώσεις σε θέματα επικοινωνίας και διεργασίας ομάδας

 Άννα Λαμπίδη

 

18:45-19:15 Διάλειμμα

 

19:15-20:30

Στρογγυλό Τραπέζι

Μειονότητες και η σύγχρονη ελληνική κοινωνική πραγματικότητα

Προεδρεύει: Σία Αναγνωστοπούλου

Νίκος Αλιβιζάτος

Αλέξης Ηρακλείδης

Γιώργος Καμίνης

Στέφανος Πεσμαζόγλου

 

 

 

Γραμματειακή στήριξη: Ελένη Σωτηρίου

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής

 

 

 

 

 

         Θα ακολουθήσει δεξίωση